9 авг. 2017 г.

ПРАВДУ ПРО ВІЙНУ РОЗПОВІЛИ ВЕТЕРАНИ (передрукування матеріалів 2011 року)

І. Геращенкова , головний редактор газетм "А+Б"

 Студенти Київського національного університету будівництва і архітекту ри 17 травня зустрічали гостей. До них завітали вчені Організації ветера нів України. Відбулася зустріч за "круглим столом" фронтовиків і молодо го покоління під егідою Всеукраїнської акції "Тих днів не змовкне слава".

   В актовому залі ми зустрілися з ветеранами війни, учасниками бойових дій, на грудях яких майоріли майже всі 9 орденів, заснованих під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Це ордени "Вітчизняної війни"Суворова, якими нагороджували командирів за видатні заслуги в успішному керівництві бойовими операціями; Богдана Хмельницького – нагороджувалися офіцери, солдати, матроси, партизани, які відзначилися в боях за визволення радянської землі від німецько-фашистських загарбників. Студенти КНУБА побачили ветеранів, нагороджених вищим військовим орденом, заснованим 1943 року – "Перемога", який отримували особи вищого командного складу Радянської Армії за успішне проведення бойових операцій в масштабі одного чи кількох фронтів в результаті яких корінним чином змінювалась обстановка на користь Радянської Армії. Орден Слави також прикрашав груди колишніх рядових і сержантів Радянської армії, а в авіації і офіцерів в званні молодшого лейтенанта, які показали в боях за батьківщину подвиги хоробрості, мужності, безстрашності. Майоріли й орден "Червоної Зірки" та медалі "За перемогу над Японією""За бездоганну службу Батьківщині " та ін. Перелічувати бойові нагороди можна ще довго… майже всі гості несли на собі іконостас.

   До студентів завітали учасники бойових дій: Р.В. Рижкова, колишня партизанка-розвідниця, нині – Голова Комісії по роботі з молоддю Ради Організації ветеранів України, Ю.Г. Короткін, інвалід війни, контр-адмірал, нині – заступник голови Комітету ветеранів війни Організації ветеранів України; Ю.В Шиловцев, гвардії полковник у відставці, доктор наук, Голова центру захисту правди історії, учасника бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни; В. С. Клюй, колишній моряк-підводник,    нині –    доктор      аграрних      наук;   Т. Д. Шевченко, інвалід війни, полковник у відставці, нині – заступник голови Київської міської організації ветеранів; В.Ф.Римар, колишній партизан, ветеран війни; В.К.Пастухов, полковник у відставці, нині – Голова Ради ветеранів НАУ… Одним словом, ми зустрічали понад 25 гостей-фронтовиків.

    Викладачі, співробітники університету, хто брав участь в таких заходах ще 20 років тому, були дуже стурбовані широтою та міццю сценарію зустрічі.

    У своєму привітанні народний депутат України, Голова організації ветеранів Укра їни П.С.Цибенко сказав: "Сьогодні, в залі перед вами жива історія – фронтовики, наймолодшому з яких 84 роки! Ви почуєте живе слово…

     Історія України – не лише хроніка творення держави і боротьби за її існування, а й мільйонноіменний некрополь, де спочивають вічним сном сини і доньки нашого народу, які заради Батьківщини віддали найдорожче – своє життя. Якби ці люди не зламали хребет фашизму, то ми б з вами не жили зараз в цій країні.

     За роки окупації в Україні було вбито й замучено 4 мільйони цивільного населення і понад 1,3 мільйони військовополонених. Під час окупації з України примусово вивезено більше 2 мільйонів громадян на роботу до Німеччини. Концентраційні табори, влаштовані нацистами, по всій Європі (в Україні їх було 230) перетворилися на страхітливі "фабрики смерті". В Україні фашистські окупанти зруйнували і спалили 714 міст і селищ, понад 28 тис. сіл та 2 млн. будівель… Наш громадянський обов'язок – увічнити пам'ять усіх полеглих, зберегти всі меморіали та воєнно-історичні реліквії…"

    На зустрічі студенти, викладачі, співробітники університету переглянули документальний кінофільм "22 червня 1941". Його приніс В.О.Кудін -доктор філософських наук, професор Університету ім. Т.Шевченка, генералмайор у відставці. У фільмі показані оригінальні кінофотодокументи під час підписання Мюнхенської угоди. – Укладення пакту Молотова-Ріббентропа у Москві. Кінохроніка показує: 23 серпня 1939 рік – приліт до Москви міністра іноземних справ Німеччини Риббентропа. 1939 рік – вторгнення Німеччини на територію Польщі. 22 червня 1941 рік – солдати стріляють в мирних жителів, палаюче село, убиті жінки і діти… І нарешті – розбиті німецькі гармати, іде колона полонених німців…

    Оглянувши актовий зал під час демонстрації кінодокументалістики, можна було зрозуміти, як молодь сприймає такі заходи. Дехто дрімає, розмовляє, але більша частина глядачів зосереджені, дивляться з інтересом, переживаючи трагедію, яка сталася з рідною країною. До речі, проф. Кудін розповідав мені, що їздив на запрошення університетів Техасу, Міннесоти, Пенсільванії, де в лекціях перед студентами розповідав "Правду про війну СРСР проти Гітлера". Після цього американські студенти попросили професора ще прочитати їм курс "Історії культури".

   Фронтові пісні та власні вірші повернули колишніх солдатів у часи їх молодості. Перед учасниками бойових дій виступили учасники шоу-театру "Крила Ангела": доцент архітектурного факультету С.В.Сьомка, випускник цього ж факультету Сергій Головач, студентка ПЦБ Ольга Спусканюк. Переможець конкурсу пісень на тему афганської війни, член клубу    СТИХіЯ Олександр Бернацький заспівав власні пісні "Мужики" та "Тюльпани афганської війни", за що зал віддячив йому палкими аплодисментами.

   На сцені професор Ю.В Шиловцев, гвардії полковник у відставці, доктор наук. "Ми, ветерани, часто згадуємо війну. Ми не допустимо, щоб фальсифікували її історію. Скільки безневинних людей зазнали нечуваних тортур, знущань та принижень в численних концтаборах, тюрмах, на примусових роботах та пересильних пунктах! Тому, особливо вам, молоді, треба знати правду, як вистояв наш народ…"

  Далі виступили академік Академії аграрних наук В.С.Клюй, колишній партизан,   капітан   І    рангу    В.Ф.Римар,    інвалід війни,   контр-адмірал       Ю.Г. КороткінЮ.Й.Вільцов, Голова київської обласної організації "Нащадки Перемоги".

    Ветерани змогли передати студентам духовну силу захисників, їх любов, віру в перемогу, готовність віддати життя за свою Батьківщину. Розповідали про героїв, які загинули, обороняючи та визволяючи свою державу і народ.

    Вшануванням мужності і героїзму українського народу на фронтах Великої Вітчизняної були пронизані пісні, які виконували студенти - учасники шоу-театру "Крила Ангела": дует Д.Гадайчук – А.КоржоваІ.КотляроваА.НасоноваМ.Андрухів… На закінчення зустрічі випускник будівельного факультету Руслан Мельник та п'ятикурсниця Марічка Андрухів разом з гостями заспівали пісню "День Победы".  

   P.S.: Нещодавно в Верховній Раді України зареєстрували проект Постанови Верховної Ради України: "Про проголошення в Україні 2011 року Роком пам'яті загиблих у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років". Згідно нього 22 червня 2011 року Український народ спільно з народами – побратимами та світовим співтовариством відзначатиме найтрагічнішу дату в історії людства – 70 років від початку Великої Вітчизняної Війни 1941-1945 років.