УЧАСТЬ ТЕАТРУ В ГРОМАДСЬКОМУ ЖИТТІ КИЄВА

27 мар. 2018 г.

      Скільки разів кожен з нас (і автор цих рядків також) задавали одне запитання: коли свавілля чиновників навколо нас закінчиться? Напевно не раз і не два. Але зрозуміло, що для протидії спробам влади вирішити свої проблеми за рахунок нас, ми повинні мати змогу реалізувати свої ідеї.

     І от у 2016 році така можливість нарешті з'явилась: виникла міська програма «Громадський бюджет участі» (далі ─ ГБ). Вона була запроваджена в багатьох містах Україні (на сьогодні подібними інструментами охоплено понад  100 населених пунктів, в тому числі  Львів, Житомир, Дніпро, тощо) , втім тільки в Києві цей механізм отримав найбільш послідовне та демократичне оформлення. Суть його полягає в наступному. Будь-який житель міста може висунути будь-яку ідею, яка (після отримання необхідної кількості голосів підтримки з боку інших жителів) фінансується з міського бюджету (в столиці на ці цілі було спрямовано в 2017 фінансовому  році  50 млн.грн, у 2018 фінансовому році ─ спочатку  виділялося   100 млн.грн, згодом додали ще 50 млн.грн). Мінімальна кількість потрібних голосів від 400 до 1000 за один проект в залежності від рангу проекту (малий або великий відповідно). Насправді вже в 2017 році фактичний прохідний бар'єр (він залежить від активності голосуючих і від ступеню конкуренції між проектами) був в Києві набагато вищим. Усі спірні питання в тому числі між авторами проектів вирішує Громадська бюджетна комісія (далі ─ ГБК), склад якої формується виключно громадськістью. Саме голосування (принаймні в  столиці) ─ електронне, що унеможливлює або робить важким  фальсифікації.

    Саме такий підхід викликав до життя цілий букет сильних та активних команд, про одну з яких хотілося б розповісти детальніше. Виникла вона у Русанівському мікрорайоні Дніпровського району міста Києва і отримала назву громадської ініціативної групи «РУСАНІВКА ─ КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ». До її появи мали пряме відношення принаймні два представника нашого універу, а саме автор цих рядків та фахівець із питань грунтів і землерийних машин, доктор технічних наук, професор Сергій Кравідз. Більше того, у роботі цієї команди приймали участь і наші старі знайомі ─ шоу-театр КНУБА «Крила Ангела» та збірна КНУБА із танцювальної аеробіки. Група «РУСАНІВКА ─ КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ» має певну специфіку, що суттєво відрізняє її (группу)  від інших команд. Ї головна з відмінностей полягає в тому що група створювалося не під конкретний проект, а під формування системи громадського проектування загалом. Як наслідок команда дуже швидко набула ознак сервісної або керуючої компанії місцевого значення з усіма зовнішніми атрибутами організації як такої (внутрішня нормативна база, організаційна структура, ставка на формалізовані механізми управління, тощо). У підсумку, маючи в своєму распорядженні територію з приблизно 5% населення (від загальнокиївської кількості) група на 2018 рік виграла 7% усіх заявлених в місті громадських проектів. Загальна вартість зазначеного пулу дорівнює 10,4 млн. грн, які Київрада вже  заклала у відповідний бюджет. Кількість голосів, зібраних группою, при цьому склала від 1852 до 2963 за проект, з них 900 голосів (від майже 30 до приблизно 50% усієї зібраної кількості) ─ це голоси, причиною появи яких стали культмасові заходи, організовані аба театром та збірною на замовлення групи, або місцевим учнівським самоврядуванням під керівництвом групи. Маленька деталь: усі русанівські проекти , що просувалися їх авторами самотужки (без спирання на групу) у підсумку програли. А серед тих, про які мова йшла вище, були і інфраструктурні (утеплення шкіл), і інноваційні (сонячні батареї на даху будівлі колишнього кінотеатру «Краків»), і соціальні (благоустрій місцевих пляжів, реанімація спортивних площадок, будівництво роледрому, організація системи місцевого відеоспостереження).

      Під час організації голосування траплялися смішні ззовні випадки, що добре видно із деяких фото (на русанівсьці навіть звірі голосували за громадські проекти). Взагалі, успіх ГБ в цьому мікрорайоні є результатом погоджених дій небайдужих місцевих жителів, фахівців КНУБА, студентської молоді нашого університету та учнів русанівськіх шкіл. З боку студентства КНУБА особливий внесок у спільну справу внесли Анастасія Шуляк (АФ), Леся Снісаренко (БТФ), Віталій Пастух, Іван Тачка, Олена Шевчук (всі ─ БФ), що разом представляли шоу - театр «Крила Ангела», а так само Єлізавета Уткіна (АФ) зі своїми подругами по збірній. Доклали відповідних зусиль і дорослі представники універу: Анеля Августівна Бабінець (керманич збірної) та Тамара Миколаївна Кармазіна (на той час старший інспектор Штабу цивільного захисту КНУБА, заступник голови СВБМ КНУБА та співпродюсер театру). Як завжди на висоті був наш друг та творчий побратим Ігор Петрович Якубовський. Явно не пасли задніх і русанівські учні: Даніл Куліш, Артем Муравйов, Микита Ткаченко (всі ─ СЗШ №182), Анна Давіс та Марія Ключнікова (обидві ─ Русанівський ліцей), Вероніка Гаврилюк (СЗШ №137),  Надія Бура, Олександра Мамчій, Катерина Міщенко, Катерина Черпілова (всі ─ гімназія №136). Всім їм  ЗНАЧНА ПОДЯКА та ВЕЛИКА ПОШАНА !!!

31 окт. 2017 г.

 От і закінчився на Русанівці марафон під назвою "ГРОМАДСЬКІЙ БЮДЖЕТ УЧАСТІ М.КИЄВА, 2018" Марафон, в якому одночасно переплелися устрімління місцевих жителів, активна робота самоврядної ініціативної групи "РУСАНІВКА - КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ" , креатив шкільного самоврядування острову та свідома участь театру і інших партнерів групи. Марафон, наслідки якого ми ще довго будемо відчувати на собі , і аналіз яких ще попереду. А закінчився він також весело і з вогником, як і починався. 

      28-29.10.2017 року на території європейського культурного центру "КРАКІВ"  і за його ініціативою відбувся черговий перфоменс (з тих, що відбувалися тут під час марафону і раніше), а саме - СВЯТО ПЕЧЕНОЇ КАРТОПЛІ. Дві доби поспіль усі бажаючі мали змогу скуштувати печену картоплю із салом, яку особисто готував персонал центру на чолі із головним адміністратором Оксаною Анатоліївною Абрашековою. В першу добу, крім того,  дитяча частина аудиторіїї приймала участь в двох багатогодинних квестах, поки відповідні батьки куштували картоплю і обмінювалися враженнями. І як завжди не обійшлося без різного роду звіряток (зокрема  слоника у виконанні члена групи "РУСАНІВКА - КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ" Ірини Тимошенко, жирафи, яку зіграла секретар групи  Валентина Єліна, та зайчика, роль якого дісталася президенту Русанівського ліцею, школярці Анні Давіс). В усьому цьому веселому роздалбайстві  прийняв участь перший заступник голови постійної комісії Київради з бюджету та соціально-економічного розвитку, місцевий депутат Олесь Вікторович Маляревич

                        УСПІХІВ ТОБІ, РУСАНІВКО !  

Фото заходу див. http://www.krilaangel.net/437321711 

16 окт. 2017 г.

       Кожен з нас мріє про затишний дім, про комфортне середовище. Але, як свідчить практика багатьох поколінь для цього іноді не так вже багато треба - просто взяти та зробити. Не перекладати все на владу, а потім стогнати на кухні: яка ж ця влада злочинна, вона не думає про людей. А почати із себе, з власних ідей та дій не пробували?

              11.10.2017р. якраз і було святом самостійності та креативності. За пропозицією самоврядної ініціативної групи "РУСАНІВКА - КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ", європейського культурного центру "КРАКІВ" та шоу-театру "КРИЛА АНГЕЛА"  у приміщенні колишнього кінотеатру "КРАКІВ" (Русанівська набережна, 12) відбулася значна мистецька подія - концерт "ВІДНОВИМО РУСАНІВКУ РАЗОМ!". Концерт являв собою частину фестивалю "РУСЯ-ФЕСТ" і був присвячений презентації шости громадських проектів, що були висунуті активом мікрорайону в рамках міської прграми "ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ УЧАСТІ м.КИЄВА, 2018". Приємно, що активну роль в цьому заході відіграло місцеве шкільне самоврядування. Власне сам концерт мав ознаки конкурсу художньої самодіяльності між школами (учасниками були гімназія №136, СЗШ №137, СШ №182 та Русанівський ліцей), яким попередньо було видано творче завдання: художньо осмислити один з русанівських проектів (кожна школа працювала з якимось одним проектом).

          Скажімо відразу: з поставленним завданням учні справилися; номери, які вони показали на великій сцені кінотеатру, віддавали свіжістью та нестандартністью мислення. Але це був конкурс, а в конкурсі завжди є переможець. Так було і на цей раз. Вельмошановне та поважне журі на чолі із депутатом Київради Олесем Маляревичем та представником ініціативної групи Юрієм Перчем присудило головний приз (екшн-відеокамеру) гімназії №136. Втім і інші школи не залишилися без подарунків (комплекти радіомікрофонів). Все це стало можливим завдяки спонсорам заходу, в якості яких виступили благодійний фонд Олеся Маляревича та фонд благоустрію та розвитку "РУСАНІВКА". Моральну підтримку організаторам концерту здійснював публічний простір "ОЦІУМ,51" . Всім їм велика подяка за їх вклад у спільну справу.

         Однак на конкурсних змаганнях концерт не зупинився. Свято нечуванної майстерності та високої культури глядачам подарували місцеві та залучені митці: патріот Русанівки, композитор-виконавець та стиліст в одній особі Андрій Іванов (у якого напередодні був великий благодійний концерт в тому ж "КРАКОВІ"), майстер української пісні Ігор Якубовський, видатний фахівець хорового співу Тамара Кармазіна (всі троє - члени журі). Не відставали від них і творчі колективи, а саме: народний художній колектив ансамбль танцю "НЬЮ-АНС" (художні керівники - О. та В.Товбер), хор хлопчиків "СОКОЛЯТА" (хормейстер - Н.Лазарева), ансамбль бального танцю "МАТАДОР" (художні керівники - О. та Е.Абрашекови),  шоу-театр КНУБА "КРИЛА АНГЕЛА" та збірна КНУБА з танцювальної аеробіки (старший тренер - А.Бабінець). Справжнею прикрасою заходу стали вокальні номери досвідчених актрис  та неперевершених красунь театру Олени Шевчук та Анастасії Шуляк. А про комічну пародію на проект про відеокамери у виконанні Олени Шевчук, Лесі Снісаренко, Віталія Пастуха, Івана Тачки (і десь там позаду - автор цих рядків) я взагалі мовчу: шквал глядацьких оплесків - краща оцінка номеру, ніж будь-які слова. Додаткову насолоду для аудиторіїї створила балетмейстер збірної КНУБА з танцювальної аеробіки - Єлізавета Уткіна, подарувавши глядачам незабутній сольний танок у власному виконанні. Окрему подяку заслуговують звукорежисери Олександр Россол та Артем Муравьов, а так само відеооператор Богдан Яновіч. Без іх майстерності шоу наврядчи відбулося.

            Під час концерту трапилися кілька імпровізацій (зокрема в певний момент Олена Шевчук та Віталій Пастух почали вальсувати на сцені, що не було передбачено сценарієм). Однак всі ці речі не тільки не погіршили враження від заходу, а  ще й додали до нього певного шарму. Взагалі, захід можна вважати вдалим. Сподіваємося, що він додасть голоси в копілку презентованих ним громадських проектів. Бо завдання щодо культурного виховання молоді та залучення її до будівництва держави він вже виконав. І в цьому велика заслуга всіх, хто приймав в ньому участь: від учнів до дорослих. 

https://youtu.be/TA3i6ErBmzU  (ЧАСТИНА  ПЕРША)

https://youtu.be/H8IfdMQEXhY   (ЧАСТИНА  ДРУГА)

         

23 сен. 2017 г.

     Як показала практика, інтерес шкільної молоді Русанівки до програми  "ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ УЧАСТІ"  не був спонтанним та випадковим. 22.09.2017року учні основних шкіл острову продовжили роботу над цією програмою (під керівництвом представників самоврядної ініціативної групи "РУСАНІВКА - КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ" , в роботі якій приймає участь і театр). На цей раз вони планували ресурси, необхідні для реалізації обраних на попередньому етапі заходів. Крім того, шкільні активісти розподіляли зазначені заходи по дням (у підсумку був запроектований цілий промо-фестиваль, що має відбутися з 8 по 11 жовтня цього року включно). Побажаєио творчій молоді успіху та підтримуємо її своєю присутністю на заходах. Фестиваль відбудеться в різних місцях Русанівки, але підсумковий захід (концерт "ВІДНОВИМО РУСАНІВКУ РАЗОМ") планується в ЄКЦ "КРАКІВ" (11 жовтня , починаючи з 18.00).

Фото з наради див. за посиланням http://www.krilaangel.net/436669340

13 сен. 2017 г.

    13.09.2017 року за участю представника шоу-театру "Крила Ангела" відбулася чергова (друга) зустріч самоврядної ініціативної групи "РУСАНІВКА - КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ" із шкільним самоврядуванням Русанівського мікрорайону. На нараді були присутні активісти гімназії №136, загальної середньої школи №137 та Русанівського ліцею. Учні разом із дорослими спільно виробили загальну модель промо-акцій щодо громадських проектів в межах програми "ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ УЧАСТІ м.КИЄВА, 2018" . Ідея  участі молоді в процесах розвитку рідного міста настільки зачипила школярів, що вони виявили бажання, як висловилася одна з дівчат-активісток, "займатися будь-яким шухером (в хорошому розумінні - Примітка сайту), крім голодування". А "шухера" (тобто заходів) планується багато, так що до роботи, шановні, і сім футів вам під килем. 

Фото з наради дивись за посиланням http://www.krilaangel.net/436669340

Відео з наради дивись за посиланням http://www.krilaangel.net/436669681