27 мар. 2018 г.

КНУБА В СВІТЛІ РОЗВИТКУ МІСЬКОГО ГРОМАДСЬКОГО ПРОСТОРУ

      Скільки разів кожен з нас (і автор цих рядків також) задавали одне запитання: коли свавілля чиновників навколо нас закінчиться? Напевно не раз і не два. Але зрозуміло, що для протидії спробам влади вирішити свої проблеми за рахунок нас, ми повинні мати змогу реалізувати свої ідеї.

     І от у 2016 році така можливість нарешті з'явилась: виникла міська програма «Громадський бюджет участі» (далі ─ ГБ). Вона була запроваджена в багатьох містах Україні (на сьогодні подібними інструментами охоплено понад  100 населених пунктів, в тому числі  Львів, Житомир, Дніпро, тощо) , втім тільки в Києві цей механізм отримав найбільш послідовне та демократичне оформлення. Суть його полягає в наступному. Будь-який житель міста може висунути будь-яку ідею, яка (після отримання необхідної кількості голосів підтримки з боку інших жителів) фінансується з міського бюджету (в столиці на ці цілі було спрямовано в 2017 фінансовому  році  50 млн.грн, у 2018 фінансовому році ─ спочатку  виділялося   100 млн.грн, згодом додали ще 50 млн.грн). Мінімальна кількість потрібних голосів від 400 до 1000 за один проект в залежності від рангу проекту (малий або великий відповідно). Насправді вже в 2017 році фактичний прохідний бар'єр (він залежить від активності голосуючих і від ступеню конкуренції між проектами) був в Києві набагато вищим. Усі спірні питання в тому числі між авторами проектів вирішує Громадська бюджетна комісія (далі ─ ГБК), склад якої формується виключно громадськістью. Саме голосування (принаймні в  столиці) ─ електронне, що унеможливлює або робить важким  фальсифікації.

    Саме такий підхід викликав до життя цілий букет сильних та активних команд, про одну з яких хотілося б розповісти детальніше. Виникла вона у Русанівському мікрорайоні Дніпровського району міста Києва і отримала назву громадської ініціативної групи «РУСАНІВКА ─ КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ». До її появи мали пряме відношення принаймні два представника нашого універу, а саме автор цих рядків та фахівець із питань грунтів і землерийних машин, доктор технічних наук, професор Сергій Кравідз. Більше того, у роботі цієї команди приймали участь і наші старі знайомі ─ шоу-театр КНУБА «Крила Ангела» та збірна КНУБА із танцювальної аеробіки. Група «РУСАНІВКА ─ КОМФОРТНИЙ ОСТРІВ» має певну специфіку, що суттєво відрізняє її (группу)  від інших команд. Ї головна з відмінностей полягає в тому що група створювалося не під конкретний проект, а під формування системи громадського проектування загалом. Як наслідок команда дуже швидко набула ознак сервісної або керуючої компанії місцевого значення з усіма зовнішніми атрибутами організації як такої (внутрішня нормативна база, організаційна структура, ставка на формалізовані механізми управління, тощо). У підсумку, маючи в своєму распорядженні територію з приблизно 5% населення (від загальнокиївської кількості) група на 2018 рік виграла 7% усіх заявлених в місті громадських проектів. Загальна вартість зазначеного пулу дорівнює 10,4 млн. грн, які Київрада вже  заклала у відповідний бюджет. Кількість голосів, зібраних группою, при цьому склала від 1852 до 2963 за проект, з них 900 голосів (від майже 30 до приблизно 50% усієї зібраної кількості) ─ це голоси, причиною появи яких стали культмасові заходи, організовані аба театром та збірною на замовлення групи, або місцевим учнівським самоврядуванням під керівництвом групи. Маленька деталь: усі русанівські проекти , що просувалися їх авторами самотужки (без спирання на групу) у підсумку програли. А серед тих, про які мова йшла вище, були і інфраструктурні (утеплення шкіл), і інноваційні (сонячні батареї на даху будівлі колишнього кінотеатру «Краків»), і соціальні (благоустрій місцевих пляжів, реанімація спортивних площадок, будівництво роледрому, організація системи місцевого відеоспостереження).

      Під час організації голосування траплялися смішні ззовні випадки, що добре видно із деяких фото (на Русанівці навіть звірі голосували за громадські проекти). Взагалі, успіх ГБ в цьому мікрорайоні є результатом погоджених дій небайдужих місцевих жителів, фахівців КНУБА, студентської молоді нашого університету та учнів русанівськіх шкіл. З боку студентства КНУБА особливий внесок у спільну справу внесли Анастасія Шуляк (АФ), Леся Снісаренко (БТФ), Віталій Пастух, Іван Тачка, Олена Шевчук (всі ─ БФ), що разом представляли шоу - театр «Крила Ангела», а так само Єлізавета Уткіна (АФ) зі своїми подругами по збірній. Доклали відповідних зусиль і дорослі представники універу: Анеля Августівна Бабінець (керманич збірної) та Тамара Миколаївна Кармазіна (на той час старший інспектор Штабу цивільного захисту КНУБА, заступник голови СВБМ КНУБА та співпродюсер театру). Як завжди на висоті був наш друг та творчий побратим Ігор Петрович Якубовський. Явно не пасли задніх і русанівські учні: Даніл Куліш, Артем Муравйов, Микита Ткаченко (всі ─ СЗШ №182), Анна Давіс та Марія Ключнікова (обидві ─ Русанівський ліцей), Вероніка Гаврилюк (СЗШ №137),  Надія Бура, Олександра Мамчій, Катерина Міщенко, Катерина Черпілова (всі ─ гімназія №136). Всім їм  ЗНАЧНА ПОДЯКА та ВЕЛИКА ПОШАНА !!!